اخبار

وضعیت اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل منتشر شد

رگولاتوری با بررسی وضعیت اینترنت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در یک سال گذشته مشخص کرده که میزان دیتای مصرفی در همراه اول ۴۳ درصد و ایرانسل ۴۰ درصد افزایش داشته است.

گزارش یک‌ساله عملکرد اپراتورها نشان می‌دهد اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف روی سرعت به دلیل کمبود منابع مورد نیاز شبکه است و در واقع علت اصلی شرایط موجود در حوزه کیفیت اینترنت، عدم توسعه شبکه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف کاربران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری، بر‌ اساس بررسی‌های گزارش یک‌ساله وضعیت ارائه سرویس اپراتورها اعلام کرد:

بررسی وضعیت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل در یک سال گذشته نشان می‌دهد حجم دیتای مصرفی مشتریان (payload) افزایش یافته و در پی افرایش مصرف، سرعت دسترسی (Throughput) کاربران کاهش داشته است.

به گفته مجید حقی اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف روی سرعت به دلیل کمبود منابع مورد نیاز شبکه است و در واقع علت اصلی شرایط موجود در حوزه کیفیت اینترنت، عدم توسعه شبکه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف کاربران است. حقی تأکید می‌کند که گزارش وضعیت دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در بخش حجم دیتای مصرفی و سرعت ارائه خدمات در نسل ۳ و ۴ به منظور شفافیت و اطلاع‌رسانی به مردم روی پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است.

۴۳ درصد رشد در دیتای مصرف برای اپراتور اول

طبق این گزارش که رایتل در آن حضور ندارد، حجم دیتای مصرفی مشتریان همراه اول در یک سال گذشته از ۱۲۰۰۰ ترابایت به ۱۷۲۰۰ رسیده است که یعنی حدود ۴۳ درصد افزایش. طبق بررسی‌ها سهم مصرف نسل سوم از ۲۵۵۰ ترابایت به ۲۶۴۰ ترابایت رسیده؛ یعنی حدود ۱۶ درصد از کل. همچنین سهم نسل چهارم از ۹۴۵۰ ترابایت به ۱۴۵۶۰ ترابایت رسیده یعنی حدود ۸۴ درصد از کل است.

میزان سرعت اینترنت همراه اول در شهرهای مختلف

از طرفی سرعت اینترنت نسل‌های ۳ و ۴ همراه اول هم در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته که طبق آن سرعت نسل ۳ همراه اول در کل کشور در یک سال اخیر از ۳.۳ به ۴ مگابیت در ثانیه رسیده است. از طرف دیگر سرعت نسل ۴ همراه اول در کل کشور در یک سال اخیر از ۸.۶ مگابیت در ثانیه به ۲ مگابیت در ثانیه رسیده است.

۴۰ درصد رشد برای ایرانسل

اما در بخش دیگر این گزارش به تجزیه و تحلیل اطلاعات ایرانسل پرداخته شده است. طبق گزارش این بخش حجم دیتای مصرفی مشتریان ایرانسل در یک سال گذشته از ۱۲۲۰۰ ترابایت به ۱۷۰۵۰ ترابایت رسیده است. یعنی حدود ۴۰ درصد افزایش که سهم مصرف نسل سوم حدود ۱۷۰۰ ترابایت به ۱۵۵۰ ترابایت معادل ۹ درصد از کل و سهم نسل چهارم از ۱۰۵۰۰ ترابایت به حدود ۱۵۵۰۰ ترابایت رسیده که معادل ۹۱ درصد از کل است.

میزان سرعت اینترنت ایرانسل در شهرهای مختلف

همچنین سرعت نسل ۳ ایرانسل در کل کشور در یک سال اخیر از ۱.۸ مگابیت در ثانیه به ۲.۳ مگابیت در ثانیه رسیده است. از سوی دیگر سرعت نسل ۴ ایرانسل در کل کشور در یک سال اخیر از ۱۲.۲ مگابیت در ثانیه به ۱۱.۱۱ مگابیت در ثانیه رسیده است.

نتیجه‌گیری

در گزارش رگولاتوری با جمع‌بندی وضعیت شبکه همراه اول و ایرانسل به این موضوع اشاره شده که به‌طور کلی در شهرها مقدار مصرف دیتا افزایش یافته؛ اما مقادیر مربوط به سرعت هم در کل کشور متأثر از افزایش مصرف کاهش یافته؛ لیکن این کاهش در تمام شهرها یکسان نبوده و به‌صورت جهشی و کاهش ناگهانی نیست. طبق این گزارش در خصوص نسل سوم با توجه به سهم کم ترافیک توزیع‌شده توسط این بخش یعنی ۱۶ درصد سهم ترافیک همراه اول از کل ترافیک این شرکت و ۹ درصد سهم ترافیک ایرانسل از کل ترافیک این شرکت تغییر عمده‌ای در مدت یک‌ساله دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد عمده کاربران از‌ طریق نسل چهارم به اینترنت سیار دسترسی دارند.

در ادامه رگولاتوری تأکید کرده است همراه اول در بخش ارائه سرویس نسل چهارم که ۸۴ درصد مشترکان خود را سرویس می‌دهد در وضعیت نامناسبی نسبت به ایرانسل قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود در دوره تعطیلات سال جدید با توجه به گستره‌ی شبکه، حجم مشتریان و افزایش ناگهانی مصرف در صورت استمرار روند موجود با مشکل جدی مواجه باشد. سازمان تنظیم مقررات در نهایت نتیجه‌گیری کرده اثرگذاری مستقیم افزایش مصرف در سرعت ارائه خدمت به مفهوم کمبود منابع مورد نیاز شبکه و در نهایت به نظر می‌رسد عامل اصلی شرایط موجود عدم توسعه اپراتورها متناسب با افزایش مصرف مشتریان باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا